- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
General GCMG-48NGS General Griddle Countertop Gas
| Manufacturer | General |
|---|---|
| Model Number | GCMG-48NGS |
| Manufacturer Part # | GCMG-48NGS |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Controls | Manual Controls |
| Griddle Plate Finish | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Height | 13.17" |
| Width | 47.65" |
| Depth | 29.06" |
| Weight | 341.78 lbs |
| UPC | 845035030079 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
General, GCMG-48NGS, General Griddle, countertop, gas, 48", (4) burners, removable oil tray, stainless steel construction, 120,000 BTU, ETL-Sanitation, cETLus
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
