- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
General GEW 1000E Commercial Microwave Oven 1.0 Cu. Ft. Interior Digital Touch Pad Control
| Manufacturer | General |
|---|---|
| Model Number | GEW 1000E |
| Manufacturer Part # | GEW 1000E |
| Power Levels | 7 - 10 |
| Wattage (Output) | Less Than 1200 Watts |
| Usage Level | Light Duty |
| Width (side - side) | 17 - 20 Inches |
| Control Type | Push Button Controls |
| Height | 12" |
| Width | 20" |
| Depth | 14" |
| Weight | 42 lbs |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
General, GEW 1000E, Commercial Microwave Oven, 1.0 cu. ft. interior, digital touch pad control, LED display, 3-stage cooking capability, power level to 10, light up dial timer, metal handle, interlock system, 1000 watts, ETL, cULus, CE
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.

