FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
General GR6-36LP General Range LP Gas 36"W X 32.6"D X 60.4"H
| Manufacturer | General |
|---|---|
| Model Number | GR6-36LP |
| Manufacturer Part # | GR6-36LP |
| Top | (6) Open Burners |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Base | (1) Convection Oven |
| Height | 60.35" |
| Width | 36" |
| Depth | 32.62" |
| Weight | 448 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
General, GR6-36LP, General Range, LP gas, 36"W x 32.6"D x 60.4"H, (6) 30kBTU open burners, removable cast iron top grates, (1) 20"W oven, (2) adjustable chrome oven racks, pilot light, drip tray, stainless steel front, back sides, kick plate, back guard & over shelf, (4) casters, 210k total BTU's, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

