- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
General GSE 009 Slicer Manual Gravity Feed
| Manufacturer | General |
|---|---|
| Model Number | GSE 009 |
| Manufacturer Part # | GSE 009 |
| Knife Diameter | 9" |
| Operation | Manual Feed |
| Drive | Belt |
| Horsepower (approximate) | 1/6 HP |
| Feed | Angle/gravity |
| Construction | Anodized Aluminum |
| Height | 13.8" |
| Width | 17.7" |
| Depth | 14.9" |
| Weight | 36.6 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
General, GSE 009, Slicer, manual, gravity feed, 9" blade, up to 1/2" slice thicknesses, full knife rim guard, regulator plate safety lock, knife cover, on/off push buttons, high torque knife drive, chrome plated high carbon knife with sharpener, food tray hand guard, anodized & stain resistant, cast aluminum body, 334 RPM, 1/6 HP, 120 watts, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

