Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Globe GSV18 Sous Vide Immersion Circulator 12.5"H X 5.4"W X 7"D 21 Gallon Water Bath Capacity
| Manufacturer | Globe (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | GSV18 |
| Manufacturer Part # | GSV18 |
| Type | Immersion Circulator |
| Height | 12.5" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 7" |
| Weight | 10.5 lbs |
| UPC | 06694520000336 |
| ETL-Sanitation | Yes |
| IPX7 | Yes |
| cETLus | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Globe (Middleby), GSV18, Sous Vide Immersion Circulator, 12.5"H x 5.4"W x 7"D, 21 gallon water bath capacity, connects to 2.4 GHz Wi-Fi for remote control via mobile app, circulating pump with 2.6 gallons per minute flow rate, timer range 5 minutes to 99 hours, temperature range 41°F - 203°F with 0.1°F accuracy, low water protection, spring-loaded clamp for stainless steel or polycarbonate containers up to 21 gallons capacity with minimum 7" depth, IPX7 water resistance, stainless steel construction, removable dishwasher safe cage, 120V, 15A, 1-ph, 1800W, cETLus, IPX7
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
IPX7
This item carries an IPX7 rating and can withstand immersion in water up to 1 meter deep for up to 30 minutes.

