FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Gold Medal 2257-00-220 Dual Select Bag-In-A-Box (Rocker Switch) No Timer Oil Dispense Unit (popper Controls Dispense Timing)
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 2257-00-220 |
| Manufacturer Part # | 2257-00-220 |
| Height | 26.48" |
| Width | 13.26" |
| Depth | 17.94" |
| UL EPH Classified | Yes |
| cURus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Gold Medal Products, 2257-00-220, Dual Select Bag-In-A-Box (Rocker Switch), no timer oil dispense unit (popper controls dispense timing), rocker switch on unit to manually select upper or lower box of oil, (2) oil pumps (dedicated pump for each box of oil), load cell sensor for each box to detect oil level, heated oil lines, for use with -800 Series PopClean® Popper (with two oil lines to the kettle), 340 watts, 120v/60,6 Pin Plug, cURus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
