FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Gold Medal 2557-00-801 Discovery 32 Oz. Popcorn Popper With Base Electric Back Counter
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 2557-00-801 |
| Manufacturer Part # | 2557-00-801 |
| Type | Counter Model |
| Kettle size | 32-oz Popper Kettle |
| Height | 77.73" |
| Width | 36.38" |
| Depth | 28.59" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Gold Medal Products, 2557-00-801, Discovery 32 oz. Popcorn Popper with Base, electric, back counter, base cabinet with swivel casters, 32 oz. top hat kettle, electronic temperature control, LED backlit sign, LED cabinet lighting, heated corn deck, 3-stage filtration system, stainless steel cabinet and base construction, no oil capability, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

