FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Gold Medal 2873-00-821 PopClean® 32 Oz. Popcorn Machine (72") With Updraft HEPA Filtration System (for Each Kettle)
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 2873-00-821 |
| Manufacturer Part # | 2873-00-821 |
| Kettle size | 32-oz Popper Kettle |
| Type | Floor Model |
| Height | 82.3" |
| Width | 77.34" |
| Depth | 33.13" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Gold Medal Products, 2873-00-821, PopClean® 32 oz. Popcorn Machine (72") with updraft HEPA filtration system (for each kettle), built-in fire supression, electric (2 power cords), floor model, (2) 32 oz. top hat kettles, reversible LED backlit sign, LED cabinet lighting, touch screen control (for each kettle), deep well (adjustable popcorn storage), forced air popcorn crisping system, butterfly and mushroom corn screen inserts, stainless steel cabinet construction, casters, removable side panels on base, two heated oil lines (for each kettle), (2) BIB (single pump) oil dispense units included, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
