FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Gold Medal 2960-00-815 Elite Popper® 52 Oz. Popcorn Machine (60") With Infinity Filtration System
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 2960-00-815 |
| Manufacturer Part # | 2960-00-815 |
| Kettle size | 52-oz Popper Kettle |
| Height | 79.76" |
| Width | 60.4" |
| Depth | 33.13" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Gold Medal Products, 2960-00-815, Elite Popper® 52 oz. Popcorn Machine (60") with Infinity Filtration System, dual select BIB (2 pump) oil dispense unit included, floor model, 52 oz. top hat kettle, reversible LED backlit sign, LED cabinet lighting, touch screen control (with Clean Assist mode), deep well (adjustable popcorn storage), forced air popcorn crisping system, butterfly and mushroom corn screen inserts, stainless steel cabinet construction, casters, removable side panels on base, two heated oil lines to kettle
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
