FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Gold Medal 4211-00-100 Caramel Apple Dip Warmer/Server With Drains Twin High Output
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 4211-00-100 |
| Manufacturer Part # | 4211-00-100 |
| Height | 15.05" |
| Width | 27.12" |
| Depth | 14.38" |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Gold Medal Products, 4211-00-100, Caramel Apple Dip Warmer/Server with drains, twin, high output, melts ready-to-use caramel using a water bath, built-in drain system for each well, recommended for use with (#2194) stainless steel insert bowl (sold separately), 1440 watts, 120v/60, NEMA 5-15P, cULus, UL EHP Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
