- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA 4075A04T Endura® XL75 Grease Interceptor 75 GPM Access Covers CSA Rated For Traffic Load In Excess Of 20000 Lbs.
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | 4075A04T |
| Manufacturer Part # | 4075A04T |
| Flow Rate | 75 GPM |
| Height | 43" |
| Width | 59" |
| Depth | 32" |
| Weight | 251 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, 4075A04T, Endura® XL75 Grease Interceptor, 75 GPM, access covers CSA rated for traffic load in excess of 20,000 lbs., max burial depth 72” from top of tank, 559 lbs. grease capacity, airtight & water tight cover/frame/adjustable riser system, inlet baffle flow control access in service, 160°F (71°C) operating temperature, remote pump ready, manual lifting points, solid retention area, ≥ 98% grease separation efficiency, 4” inlet/outlet, UPC, MASS Approved, PDI Certified, NSF
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
