FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA AEBR-48LP Heavy Duty Radiant Charbroiler LP Gas Countertop
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | AEBR-48LP |
| Manufacturer Part # | AEBR-48LP |
| Width (side - side) OA | 43 - 48" |
| Control Type | Manual Controls |
| Heating Source | Radiant |
| Height | 10" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight | 336 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, AEBR-48LP, Heavy Duty Radiant Charbroiler, LP gas, countertop, 48"W x 30"D x 10"H, manual controls, with drip tray, 120,000 BTU, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
