- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA AESP1-3R18-24(28)LP 28-Tip Duck Tip Stock Pot Range Counter Top Single Burner
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | AESP1-3R18-24(28)LP |
| Manufacturer Part # | AESP1-3R18-24(28)LP |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Burner Section Qty | (1) |
| Height | 18.25" |
| Width | 24" |
| Depth | 28" |
| Weight | 172 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, AESP1-3R18-24(28)LP, 28-Tip Duck Tip Stock Pot Range, counter top, single burner, 18"H, (2) manual controls, cast iron burner covers, removable disposal tray, adjustable front access pilots, dual wall stainless steel construction, 6" heavy duty stainless steel legs, LP, 3/4" gas inlet, 180,000BTU/hr, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.