FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA CTD-P2460S Work Table Cabinet Base With Sliding Doors 60"W X 24"D X 35"H
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | CTD-P2460S |
| Manufacturer Part # | CTD-P2460S |
| Depth (front - back) | 24"D |
| Width (side - side) | 60"W |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Splash Height | 4" Backsplash |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Height | 35" |
| Width | 60" |
| Depth | 24" |
| Weight | 171 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, CTD-P2460S, Work Table, cabinet base with sliding doors, 60"W x 24"D x 35"H, 18 gauge polished stainless steel top with 4" rear up-turn, top reinforced with welded-on hat channel, sound deadened between top & channels, stainless steel construction, bullet feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
