FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA CTN-2460 Work Table Cabinet Base With Open Front 60"W X 24"D X 35"H
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | CTN-2460 |
| Manufacturer Part # | CTN-2460 |
| Width (side - side) | 60"W |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Depth (front - back) | 24"D |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Height | 35" |
| Width | 60" |
| Depth | 24" |
| Weight | 149 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, CTN-2460, Work Table, cabinet base with open front, 60"W x 24"D x 35"H, (1) adjustable shelf, 18 gauge polished stainless steel top, top reinforced with welded-on hat channel, sound-deadened between top channels, stainless steel construction, bullet feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

