- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA DR-100 Hand Dryer Automatic 10-12 Second Drying Time
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | DR-100 |
| Manufacturer Part # | DR-100 |
| Mounting | Surface |
| Activation | Automatic |
| Height | 18.5" |
| Width | 9.63" |
| Depth | 6.31" |
| Weight | 8 lbs |
| CE | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, DR-100, Hand Dryer, automatic, 10-12 second drying time, 72-135°F air temperature, ABS plastic, 110v, 1400 watt, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
