FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA DT18243D-L Soiled Dishtable Straight Design Left-to-right Operation
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | DT18243D-L |
| Manufacturer Part # | DT18243D-L |
| Direction | Left To Right |
| Width (side - side) OA | 97" - 108" |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Stainless Series | 300 Series |
| Shape | Straight |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Splash Height | 9"H Splash |
| Height | 45.5" |
| Width | 90.25" |
| Depth | 30" |
| Weight | 125 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, DT18243D-L, Soiled Dishtable, straight design, left-to-right operation, 90-1/4"W x 30"D x 45-1/2"H overall, 16/304 stainless steel construction, 9" backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (3) 18"L x 24"W x 14"D sink bowls, stainless steel legs & cross braces, ETL (strainers not included)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
