FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA DT36C-R Clean Dishtable Straight Design Left-to-right Operation
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | DT36C-R |
| Manufacturer Part # | DT36C-R |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Splash Height | 8"H Splash |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Width (side - side) OA | 31" - 36" |
| Stainless Series | 300 Series |
| Direction | Left To Right |
| Height | 45.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 30" |
| Weight | 38 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, DT36C-R, Clean Dishtable, straight design, left-to-right operation, 36"W x 30"D x 34"H, 16/304 stainless steel construction, 8" backsplash, stainless steel legs & cross-braces, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
