- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA EQ-24AR BBQ Oven Gas 24"W X 30"D X 68"H
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | EQ-24AR |
| Manufacturer Part # | EQ-24AR |
| Oven Type | Standard Oven |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Deck Qty | 1 Deck |
| Design | Free Standing |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 68" |
| Width | 24" |
| Depth | 30" |
| Weight | 410 lbs |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, EQ-24AR, BBQ Oven, gas, 24"W x 30"D x 68"H, adjustable pilot valve, front gas valves, stainless steel door latch, right hand stainless steel hinging, grease pan, top vent, adjustable feet, stainless steel construction 3/4" OD gas inlet, 53,000 BTU, CSA & AGA Approve
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.