Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA HS-1217TS Hand Sink Wall Mount One Compartment
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | HS-1217TS |
| Manufacturer Part # | HS-1217TS |
| Features | Side Splash(es) |
| Style | Wall Mounted |
| Bowl Depth (front to back) | 11" - 14" Front-to-back |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Width (left to right) | 9" - 12" |
| Bowl Height (rim to drain) | 6" Deep |
| Height | 23" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 17.88" |
| Weight | 26 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, HS-1217TS, Hand Sink, wall mount, one compartment, 12-1/2"W x 17-7/8"D x 23"H overall size, 9-3/4" wide x 13-1/4"front-to-back x 5-3/4" deep sink bowl, (3) 7-3/4" welded back & side splashes, includes: no lead wall mount gooseneck faucet (AA-410G), strainer (AA-141), soap dispenser (AA-138), & bracket (HS-B), under mount towel dispenser, all welded polished stainless steel construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
