- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA SB-182014 Weld-In Sink One Compartment 18" Wide X 20" Front-to-back X 14" Deep
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | SB-182014 |
| Manufacturer Part # | SB-182014 |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Compartments | 1 Compartment |
| Compartment Depth (rim - drain) | 14" |
| Gauge | 16 Ga Stainless Steel |
| Height | 14" |
| Width | 18" |
| Depth | 20" |
| Weight | 23 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, SB-182014, Weld-In Sink, one compartment, 18" wide x 20" front-to-back x 14" deep, 16 gauge stainless steel, 3-1/2" outlet without strainer, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.