Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA SE18181P Prep Sink One Compartment 21-1/8"W X 21"D X 45"H
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | SE18181P |
| Manufacturer Part # | SE18181P |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Splash Height | 11-1/2" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Sink Depth (rim - drain) | 13" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment (front - back) | 18" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Overall Length | 12" - 23" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Height | 45" |
| Width | 21.13" |
| Depth | 21" |
| Weight | 29 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, SE18181P, Prep Sink, one compartment, 21-1/8"W x 21"D x 45"H, 18-gauge stainless steel construction, 18" x 18" x 13" deep compartment, 11-1/2"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, includes strainer with 3-5/8" dia. opening, stainless steel legs & crossbracing, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
