FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA SEE18181P Prep Sink One Compartment 21-1/8"W X 21"D X 45"H
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | SEE18181P |
| Manufacturer Part # | SEE18181P |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Splash Height | 11-1/2" |
| Compartment (front - back) | 18" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Sink Depth (rim - drain) | 13" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Overall Length | 12" - 23" |
| Height | 45" |
| Width | 21.13" |
| Depth | 21" |
| Weight | 38 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, SEE18181P, Prep Sink, one compartment, 21-1/8"W x 21"D x 45"H, 18-gauge stainless steel construction, 1) 18" x 18" x 13" deep compartment, 11-1/2"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, includes strainer with 3-5/8" dia. opening, stainless steel legs & crossbracing, NSF, ETL (Economy Line)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
