FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA SH18243D Sink Three Compartment 90-3/8"W X 30"D X 45"H
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | SH18243D |
| Manufacturer Part # | SH18243D |
| Splash Height | 11-1/2" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Overall Length | 85" - 96" |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Height | 45" |
| Width | 90.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 125 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, SH18243D, Sink, three compartment, 90-3/8"W x 30"D x 45"H, 16-gauge stainless steel construction, 18"W x 24" front-to-back x 14" deep compartments, 18" drainboards on left & right, 11-1/2"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, includes (3) strainers with 3-5/8" dia. openings, stainless steel legs & side cross bracing, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
