- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA WT-EE2430 Economy Work Table 30"W X 24"D X 35"H 18/430 Stainless Steel Top
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | WT-EE2430 |
| Manufacturer Part # | WT-EE2430 |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Width (side - side) | 30" Wide (side - Side) |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Height | 35" |
| Width | 30" |
| Depth | 24" |
| Weight | 52 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, WT-EE2430, Economy Work Table, 30"W x 24"D x 35"H, 18/430 stainless steel top, 18 gauge galvanized undershelf, 18 gauge galvanized legs with adjustable ABS bullet feet, rolled edge construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
