- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA WT-P3018W Premium Work Table 18"W X 30"D X 35"H 16/6 Gauge Stainless Steel Sound Deadened Top
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | WT-P3018W |
| Manufacturer Part # | WT-P3018W |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Width (side - side) | 18" Wide (side - Side) |
| Height | 35" |
| Width | 18" |
| Depth | 30" |
| Weight | 39 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, WT-P3018W, Premium Work Table, 18"W x 30"D x 35"H, 16/6 gauge stainless steel sound deadened top, stainless steel undershelf, stainless steel legs with adjustable plastic bullet feet, all welded construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
