FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA WT-P3048B Premium Work Table 48"W X 30"D X 35"H 16/304 Stainless Steel Top
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | WT-P3048B |
| Manufacturer Part # | WT-P3048B |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Width (side - side) | 48" Wide (side - Side) |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Height | 35" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight | 65 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, WT-P3048B, Premium Work Table, 48"W x 30"D x 35"H, 16/304 stainless steel top, 18 gauge stainless steel legs with side & rear cross rails, adjustable ABS bullet feet, rolled edge construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
