FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
GSW USA WT-PB2472 Premium Work Table 72"W X 24"D X 35"H 16/304 Gauge Stainless Steel Sound Deadened Top With 4" Backsplash
| Manufacturer | GSW USA |
|---|---|
| Model Number | WT-PB2472 |
| Manufacturer Part # | WT-PB2472 |
| Splash Height | 4" Backsplash |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Width (side - side) | 72" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Height | 35" |
| Width | 72" |
| Depth | 24" |
| Weight | 99 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
GSW USA, WT-PB2472, Premium Work Table, 72"W x 24"D x 35"H, 16/304 gauge stainless steel sound deadened top with 4" backsplash, stainless steel undershelf, stainless steel legs with adjustable ABS bullet feet, rolled edge construction, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
