KitchenRestock.com is your trusted source for Other aftermarket .
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other 02.04.500
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco 02.04.500 Booster Element 208v 5000w 1 3/4"oc
| Fits with Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | 02.04.500 |
| Manufacturer Part # | 02.04.500 |
| Height | 12.38" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 2.5" |
| Weight | 1.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco 02.04.500 Booster Element 2-1/2" Sq Flange, [ 208v 5000w 1ph ] [ 1-3/4"oc Bolt Holes, 11-1/2"l, Inside ] [terminals Screw 10-32 # 26-2345 Included, [ Includes Gasket 32-1166 ], Hatco Booster Compact (5 & 15 & 30kw), Heavy Duty (15 & 30 & 45kw), Imperial & Powermite (15 & 30 & 45kw).

