Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Hatco .
- Authorized Hatco dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hatco 02.04.711
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco 02.04.711 Booster Element 240v 9000w 1 3/4"oc
| Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | 02.04.711 |
| Manufacturer Part # | 02.04.711 |
| Height | 3.15" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 18.4" |
| Weight | 1.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco 02.04.711 Booster Element 2-1/2" Sq Flange, [ 240v 9000w 1ph ] [ 1-3/4" Oc Bolt Holes, , 15-1/4"l Inside ] [terminals Screw 10-32 ], Includes 2-1/2" Sq Gasket # 32-1166, Hatco Booster Compact (54kw) Heavy Duty (54kw), Imperial & Powermite (54kw After S/n 0000-fl01).

