Why you’ll love it
KitchenRestock.com is your trusted source for Henny Penny .
- Authorized Henny Penny dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Henny Penny 16727
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Henny Penny 16727 Hi Limit Fenwal
Item:
#1182844
Technical details
| Manufacturer | Henny Penny |
|---|---|
| Model Number | 16727 |
| Manufacturer Part # | 16727 |
| Height | 0.5" |
| Width | 3.63" |
| Depth | 0.5" |
| Weight | 0.09 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Henny Penny 16727 Fenwall Hi-limit W/ 1/4" Terminals (4), Temp 425 1/2" Mpt, Bulb 2-7/16" (includes Threads), Henny Penny, Fryer 680.

