KitchenRestock.com is your trusted source for Henny Penny .
- Authorized Henny Penny dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Henny Penny 27943
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Henny Penny 27943 Heater 240v 800w
| Manufacturer | Henny Penny |
|---|---|
| Model Number | 27943 |
| Manufacturer Part # | 27943 |
| Height | 1" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight | 0.41 lbs |
| Weight | 0.41 |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Henny Penny 27943 Heating Element Tubular 240v 800w, If Replacing Open Wire Heater With The "enclosed" Tubular, Heater The High Limit Is Not Required. Cut The Terminals, Off Of The High Limit Leads Strip And Wire Nut Them, Together. (hi-limit Is # 48-1066, Henny Penny Warmer Bw- 6 8 Hc- 932 933 934

