FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hoshizaki CF60B-L Steelheart® Series Undercounter Freezer One-section 60"W
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | CF60B-L |
| Manufacturer Part # | CF60B-L |
| Size | 1 Section |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Access Type | Drawers |
| Compressor HP | 1/2 HP |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Width | 60" - 71" |
| Height | 26" |
| Width | 60" |
| Depth | 32.25" |
| Weight | 392 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, CF60B-L, Steelheart® Series Undercounter Freezer, one-section, 60"W, 12.82 cu. ft., side-mounted self-contained refrigeration, left side condenser, (2) stainless steel drawers allow for (7) 6" deep pans, hot gas condensate evaporator, stainless steel interior, sides, back and floor, stainless steel exterior front, sides and top, (4) 4" casters all with brakes, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/2 HP, 115v/60/1-ph, 4 amps, cord & plug, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
