- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hoshizaki KM-622MAK Ice Maker Cube-Style 22"W
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | KM-622MAK |
| Manufacturer Part # | KM-622MAK |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Ice Type | Crescent Cubes |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Width (side - side) | 20 - 29" Wide |
| Production per 24 hr | 601 - 700 Lb = 273 - 317 Kg |
| Height | 28" |
| Width | 22" |
| Depth | 27.38" |
| Weight | 180 lbs |
| NSF | Yes |
| UL Certified | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, KM-622MAK, Ice Maker, Cube-Style, 22"W, air-cooled, self-contained condenser, production capacity up to 673 lb/24 hours at 70°/50° (540 lb AHRI certified at 90°/70°), KMEdge™ crescent style cube, CycleSaver™ design, EverCheck™ alert system, removable air filter, stainless steel finish, R290 refrigerant, 115v/60/1-ph, 14.6 amps, NSF, UL, ENERGY STAR®
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
