- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hoshizaki PTF-1A-HS-FS Steelheart® Series Freezer Pass-thru One Section
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | PTF-1A-HS-FS |
| Manufacturer Part # | PTF-1A-HS-FS |
| Capacity | 24 - 37 Cu. Ft. |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Compressor HP | 3/4 HP |
| Door Type | Glass (display) |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Size | 1 Section |
| Door Style | Half Door(s) |
| Height | 79.5" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 35.75" |
| Weight | 367 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, PTF-1A-HS-FS, Steelheart® Series Freezer, pass-thru, one section, 24.2 ft³ capacity, 27-1/2"W x 35-3/4"W x 79-1/2"H, (3) epoxy coated wire shelves, (1) full stainless steel door and (2) half stainless steel door, temperature range -10° to 10°F, energy efficient interior LED light, solid state digital controller with temperature alarms and LED display, unique ducted air distribution system, top mount refrigeration with thermostatic expansion valve, evaporator coils epoxy electrocoated, stainless steel interior with stainless steel exterior front, sides and top, 4" polyolefin casters (two with brakes), 115v/60/1-ph, 15.0 amps, 1425 BTU/hr heat rejection, R290 refrigerant (4.1 oz), cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
