FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hoshizaki R1A-HGE Steelheart® Series Refrigerator Reach-in One-section
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | R1A-HGE |
| Manufacturer Part # | R1A-HGE |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Interior Finish | All Stainless Steel Interior |
| Door Style | Half Hinged |
| Compressor HP | 1/4 HP |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Size | 1 Section |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Door Type | Glass (display) |
| Height | 79.5" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 350 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, R1A-HGE, Steelheart® Series Refrigerator, reach-in, one-section, 23.10 cu. ft., top mounted self-contained refrigeration, (3) epoxy coated wire shelves, (2) half-height right hinged glass doors, digital temperature display/controls, LED interior lighting, stainless steel exterior front & sides, stainless steel interior, (4) 4" heavy duty casters (2 with brakes), R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation (Replaces R1A-HG)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
