- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hoshizaki R2A-FGEN Steelheart® Series Refrigerator Reach-in Two-section
| Manufacturer | Hoshizaki |
|---|---|
| Model Number | R2A-FGEN |
| Manufacturer Part # | R2A-FGEN |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Door Type | Glass (display) |
| Capacity | 38 - 53 Cu. Ft. |
| Interior Finish | All Stainless Steel Interior |
| Size | 2 Section |
| Compressor HP | 1/2 HP |
| Door Style | Full Hinged |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Height | 79.5" |
| Width | 55" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 570 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hoshizaki, R2A-FGEN, Steelheart® Series Refrigerator, reach-in, two-section, 48.76 ft³ capacity, 52"W x 33-1/2"D x 79-1/2"H, (6) adjustable epoxy coated wire shelves, (2) full glass doors, temperature range 31° to 52°F, energy efficient interior LED light, spring assisted self-closing doors with stay open feature, solid state digital controller with temperature alarms and LED display, top mount refrigeration with condenser filter, thermostatic expansion valve, epoxy electrocoated evaporator, stainless steel exterior and interior, stainless steel shelf supports, 4” casters (two with brakes), 115v/60/1-ph electrical, 15.0 amps, 10 ft. cord and plug, R290 refrigerant, cETLus, NSF
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
