- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 114167 Kratos 29Y-051-NAT Commercial Mobile Gas Floor Fryer (4) Burners
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 114167 |
| Manufacturer Part # | 114167 |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Type | Restaurant |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Basket Lifts | With Basket Lifts |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Fat Capacity (approximate) | 50 Lb |
| Height | 44" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 200 lbs |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 114167, Kratos 29Y-051-NAT Commercial Mobile Gas Floor Fryer, (4) burners, natural gas, 50 lb. capacity, 120,000 BTU, chrome plated mesh fryer baskets, ETL, ETL sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
