- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 11474 Spreader 3-1/2" Blade 7-1/2" Overall
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 11474 |
| Manufacturer Part # | 11474 |
| Length (OA) | 7" |
| Blade Construction | High Carbon Steel |
| Blade Length | 3" - 5" |
| Handle Construction | Plastic / Poly - |
| Weight | 0.13 lbs |
| NSF | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 11474, Spreader, 3-1/2" blade, 7-1/2" overall, serrated, stamped, dishwasher safe, high carbon, stain-resistant, X50CrMoV15 German steel, polypropylene handle with Sterishield™ antimicrobial protection, white, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
