- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 12377 Kratos® Commercial Gas Floor Fryer (5) Burners 70 To 100 Lb. Capacity
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 12377 |
| Manufacturer Part # | 12377 |
| Type | Restaurant |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Fat Capacity (approximate) | 70 Lb |
| Height | 45.5" |
| Width | 21" |
| Depth | 34.3" |
| Weight | 275 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 12377, Kratos® Commercial Gas Floor Fryer, (5) Burners, 70 to 100 lb. capacity, Liquid Propane, (2) chrome plated fryer baskets, 150,000 BTU, 21"W x 34"D x 45-1/2"H, ETL, ETL Sanitation
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

