- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 135897 (135897) Kratos® Gas Range 60"W X 32-3/5"D X 60"H Liquid Propane
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 135897 |
| Manufacturer Part # | 135897 |
| Vent | Backriser |
| Top | (4) Open Burners, (1) 36" Griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Height | 60.4" |
| Width | 60" |
| Depth | 32.5" |
| Weight | 705 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 135897, (135897) Kratos® Gas Range, 60"W x 32-3/5"D x 60"H, liquid propane, 4 cast iron burners with independent controls, 30,000 BTU output per burner (120,000 total BTU output), 36"W griddle with 60,000 BTU output, (2) standard ovens with 30,000 BTU output and a temperature range of 250F to 550F, removable crumb tray, sturdy steel frame construction with stainless steel front and back riser, 6" adjustable legs, ETL sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
