- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 138460 Kratos 67K-008 Reach-In Refrigerator 23 Cu. Ft. Capacity 54"W
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 138460 |
| Manufacturer Part # | 138460 |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Size | 2 Section |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Door Style | Full Hinged |
| Door Type | Glass (display) |
| Interior Finish | All Aluminum Interior |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 82.5" |
| Width | 54" |
| Depth | 32.2" |
| Weight | 377 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 138460, Kratos 67K-008 Reach-In Refrigerator, 23 cu. ft. capacity, 54"W, (2) glass self-closing doors, bottom-mounted compressor, digital temperature control with automatic defrost, stainless steel exterior with painted aluminum interior, recessed door handles, (3 per door) adjustable corrosion-resistant epoxy-coated steel shelves, heavy duty casters with brakes, EPA-approved R290A refrigerant, 8’ power cord, 115/60/1-ph, NEMA 5-15P, ETL sanitation, cETLus
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
