- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 15272 Kratos® Gas Countertop Range 24 1/10"W X 29 2/5"D X 13 1/10"H (4) Independently Controlled Burners
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 15272 |
| Manufacturer Part # | 15272 |
| Legs | With Legs |
| Width (side - side) | 24 - 35" |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Burner Qty | 4 Burners |
| Height | 13.1" |
| Width | 24" |
| Depth | 29.4" |
| Weight | 168 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 15272, Kratos® Gas Countertop Range, 24 1/10"W x 29 2/5"D x 13 1/10"H, (4) independently controlled burners, 100,000 total BTU, stainless steel construction, cast iron grates, field convertible to LP, 3/4" NPT gas connection, adjustable legs, ETL, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
