- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 172707 Kratos® 32M-03A Swing Door Refrigerated Merchandiser 28 3/8"W X 31 7/8"D X 79 3/8"H
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 172707 |
| Manufacturer Part # | 172707 |
| Exterior Finish | White |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Size | 1 Section |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 79.37" |
| Width | 28.37" |
| Depth | 31.87" |
| Weight | 352 lbs |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 172707, Kratos® 32M-03A Swing Door Refrigerated Merchandiser, 28 3/8"W x 31 7/8"D x 79 3/8"H, 23 cu. ft. capacity, (1) anti-fog dual-pane glass door, LED lighting, backlit top panel, bottom-mount compressor, digital controls with LED temperature display, (4) heavy-duty PE-coated wire shelves (88 lb capacity each), polyurethane-insulated cabinet, black painted steel exterior, R290a refrigerant, 115v/60Hz/1ph, 345 watts, 3.0 amps, 1/5 HP, NEMA 5-15P, casters (2 with brakes), ETL, cETLus
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
