- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 175895 (208105) Kratos® Gas Range 36"W X 32-3/5"D X 60"H Liquid Propane
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 175895 |
| Manufacturer Part # | 175895 |
| Vent | Backriser |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Base | (1) Standard Oven |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (1) Griddle |
| Height | 60.4" |
| Width | 36" |
| Depth | 32.6" |
| Weight | 485 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 175895, (208105) Kratos® Gas Range, 36"W x 32-3/5"D x 60"H, liquid propane, (1) 36" griddle with 60,000 BTU output, (1) full-size oven with 30,000 BTU output and a temperature range of 250F to 550F, removable crumb tray, sturdy steel frame construction with stainless steel front and back riser, 6" adjustable legs, ETL sanitation
