- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hubert 201150 Kratos® Convection Oven 23"W X 22-1/2"D X 20"H Countertop
| Manufacturer | Hubert Company LLC |
|---|---|
| Model Number | 201150 |
| Manufacturer Part # | 201150 |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Size | Half Size |
| Base | Feet |
| Height | 20" |
| Width | 23" |
| Depth | 22.5" |
| Weight | 11 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Hubert Company LLC, 201150, Kratos® Convection Oven, 23"W x 22-1/2"D x 20"H, countertop, 2.3 cu ft, half size, holds (4) 1/2-size sheet pans on wire racks or with guides, four wire racks included, adjustable thermostatic controls with temperature range between 150°F and 500°F, 3/4" water connection for steam injection/humidity control, stainless steel exterior construction, dual pane glass door retains heat for energy-efficient cooking, 208-240v/60,11.67amp, 2800 watts, NEMA 6-20P, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
