FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
John Boos 3PB16204-2D36 Pro-Bowl Sink 3-compartment 123-1/4"W X 25-1/2"D X 44"H Overall Size
| Manufacturer | John Boos |
|---|---|
| Model Number | 3PB16204-2D36 |
| Manufacturer Part # | 3PB16204-2D36 |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Splash Height | 10" |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Height | 44" |
| Width | 123.25" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 157 lbs |
| CSA-Sanitation | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
John Boos, 3PB16204-2D36, Pro-Bowl Sink, 3-compartment, 123-1/4"W x 25-1/2"D x 44"H overall size, (3) 16"W x 20" front-to-back x 14" deep compartments, (2) 36" left & right drainboards, 10"H boxed backsplash with 45° top and 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 16/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable side bracing, adjustable bullet feet, NSF, CSA-Sanitation, KD
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.