FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
John Boos OSC18FK-1872-T Overshelf Cantilevered Single
| Manufacturer | John Boos |
|---|---|
| Model Number | OSC18FK-1872-T |
| Manufacturer Part # | OSC18FK-1872-T |
| Depth (front - back) | 18" |
| Shelves | Single |
| Width (side - side) | 61" - 72" |
| Gauge | 18 Gauge |
| Height | 29.5" |
| Width | 72" |
| Depth | 18" |
| Weight | 24.5 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
John Boos, OSC18FK-1872-T, Overshelf, cantilevered, single, 72"W x 18"D, 18/300 stainless steel tubular, mounted 18" above table top, 1-1/2" stainless steel C-channel upright, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.