Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
John Boos PB-DISINK162012-X Pro-Bowl Drop-In Sink 1-compartment 20"W X 25-1/2"D X 12"H Overall Size
| Manufacturer | John Boos |
|---|---|
| Model Number | PB-DISINK162012-X |
| Manufacturer Part # | PB-DISINK162012-X |
| Bowl Depth (front - back) | 20" Depth |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Bowl Deep (rim - drain) | 12" Deep |
| Compartments | (1) Compartment |
| Bowl Width (side - side) | 16" Width |
| Height | 12" |
| Width | 20" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 45 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
John Boos, PB-DISINK162012-X, Pro-Bowl Drop-In Sink, 1-compartment, 20"W x 25-1/2"D x 12"H overall size, (1) 16"W x 20" front-to-back x 12"deep bowl, deck mount faucet holes with 4" centers, soap dispenser hole, 3-1/2" drain opening with basket drain, stainless steel construction, (faucet or soap dispenser not included), NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.