Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other aftermarket .
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other P29AB2C
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Johnson Controls P29AB2C Pressure Control
| Fits with Manufacturer | Johnson Controls |
|---|---|
| Model Number | P29AB2C |
| Manufacturer Part # | P29AB2C |
| Height | 1" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight | 0 |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Johnson Controls P29AB2C Johnson Control For Low Pressure Applications., All Range Control, Range 20" To 100" (-68 To 690 Kpa), Differential Min 7" (48 Kpa) Max 50" (345 Kpa), Pressure Connection 36" Cap W/ 1/4" Flare Nut, Max Working Pressure 325" (2239 Kpa), Max Over-pressure 100" (690 Kpa), Limited Knob Adj (supplied/not Assembled), Switch Action Spst (open High), Code # P70ab-2c Non-corrosive Refrigerants, Designed Primarily For Low Pressure Cut-out Control And, Capacity Control On Commercial Refrigeration And Air, Conditioning Applications.

